Çin Uçak Bileti Sorgulama

Çin için uçak bileti sorgulama işlemlerinizi yukarıdaki sorgulama alanından yapabilirsiniz.

Çin Hakkında Bilgiler

Bu madde, tarihî Çin medeniyeti ve kültürü ile alakalıdır. Başlığın günümüzdeki politik anlamları için Çin Halk Cumhuriyeti ve Çin Cumhuriyeti maddelerine bakınız.
Başlığın diğer anlamları için Çin (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.


Çin (Geleneksel Çin yazısı: Basitleştirilmiş Çince: Bu ses hakkında 中国 (yardım·bilgi); Hanyu Pinyin: Zhōngguó; Tongyong Pinyin: Jhongguó; Wade-Giles (Mandarin): Chung¹kuo²), tarihi bir medeniyet, ortak kültüre sahip bir bölge ve Doğu Asya'da çok uluslu bir oluşum. Çin medeniyeti, yaklaşık 5 bin yıllık yazılı tarihi ile dünyanın en eski medeniyetlerindendir. Bununla birlikte üzerinde ideografik çizimlerin bulunduğu yaklaşık 6000 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılmıştır.[1] Zhōngguó sözcüğü Çincede, Merkez Ülke anlamına gelir.

Çin, aynı zamanda dünyanın en eski süreklilik arzeden medeniyetlerindendir. Çince dünyanın en eski sürekli kullanılan yazılı dilidir. İnsanlık tarihinin en önemli buluşlarından kâğıt, pusula, barut ve matbaa, Antik Çin medeniyetine aittir.

Çin'deki son iç savaşın çıkmaza girmesi, Çin ismini kullanan iki devletin ortaya çıkması ile sonuçlanmıştır: Çin Halk Cumhuriyeti ve Çin Cumhuriyeti.

Çin İmparatorluğu


Çin İmparatorluğu, birçok hanedanlıktan oluşmuş ve uzun sürmüş bir imparatorluktur.

Çin'in İmparatorluk Tarihi (M.Ö. 211 - M.S 1912), dönemlerine girer. Çin'in ilk imparatorluk hanedanı olan Qin Hanedanı ile başlayıp 1912 yılında Qing Hanedanı'nın devrilmesiyle Çin İmparatorluk dönemi son bulmuştur:

İlk Çağ


Qin Hanedanı, Han Hanedanı

Orta Çağ


Sui Hanedanı, Tang Hanedanı, Song Hanedanı, Yuan Hanedanı

Yeni Çağ


Ming Hanedanı, Qing Hanedanı

Çin Halk Cumhuriyeti


Ana madde: Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), çoğunlukla sadece Çin olarak anılır ve Doğu Asya'daki anakara Çin topraklarını, Hong Kong ve Macau'yu kapsar. Dünyanın en kalabalık ülkesi ve en büyük ekonomilerinden biridir. Başkenti Pekin'dir.

Çin Cumhuriyeti


Ana madde: Çin Cumhuriyeti

Çin Cumhuriyeti, çoğunlukla sadece Tayvan olarak anılır ve tüm Çin'de hak iddia etmesine rağmen sadece Tayvan Adası ile çevreleyen adacıkları kontrol eder. 23 ülke tarafından tanınmaktadır. Başkenti Taipei'dir.