Curacao Uçak Bileti Sorgulama

Curacao için uçak bileti sorgulama işlemlerinizi yukarıdaki sorgulama alanından yapabilirsiniz.

Curacao Hakkında Bilgiler


Curaçao Karayip denizinde, Küçük Antiller Adalar Topluluğunda, Venezuela'ya yakın, Hollanda'ya bağlı bir adadır. Hollanda Antilleri'nin yüzölçümü ve kişi sayısı olarak en büyük adasıdır. Toplumun çoğunluğunun yaşadigi başkenti Willemstad, "Hollanda Antilleri"ne de başkentlik yapmaktadır.

Adının Portekizce kökenli olduğu sanılır, Hollandaca Curaçao olarak yazılır, Kurasao olarak okunur. Adanın yerel Papiamento dilindeki adı ise Korsou'dur.

Saba, Bonaire, Sint Eustatius ile Saint Martin adalarıyla birlikte "Hollanda Antilleri"nin en büyük adasını oluşturur. Yüzölçümü olarak 472 km2dir.

Geçen yüzyıllarda Hollanda'nın Afrika'dan Amerika'ya köle taşımacılığında önemli bir aktarma noktası olarak kullanılmış, 20. yüzyılın başlarında ise Venezuela petrolünü işleyen rafinerilerle önem kazanmıştır. Arkasından, Venezuela'nın kendi rafineri sığasını arttırması ile birlikte o yönden de önemini yitirmiştir. Son yıllarda, rafinerinin yarattığı çevre kirliliğine karşın, turizmin önemi giderek artmaktadır. Turizmin yanı sıra, kıyı bankacılığı da ekonomide önemli bir yer kaplar.

8 Nisan 2005'de yapılan %54 katılımlı halkoylamasında, Curaçao'lılarin %70'i Curaçao'nun özerk bölge olarak (arada Hollanda Antilleri olmadan) Hollanda Krallığına bağlanması, %23'ü ise doğrudan (bir ili olarak) Hollanda'ya bağlanması yönünde oy kullanmışlardır. Her ne kadar bu halkoylamasının sonucu olarak gelen yönetimsel yeniden-yapılanmanın uygulanması 15 Aralık 2008 günü olarak öngörülmüşse de, şimdilik ertelenmistir.


Toplum yapısı


Adada (çoğunluğu başkent Willemstad'da olmak üzere) yaklaşık 140 bin kişi yaşar. Kamunun çoğunluğu Afrika kökenli olup, Arap (Lübnan), Çin, Hint, Avrupa, Kolombiya, Venezuela kökenli kişiler de vardir.

Dil


Kamu dili Papiamento olmasına karşın, yasal dil 2007'dek yalnızca Hollandaca iken, o yıl Papiamento da ikinci yasal dil olarak eklenmiştir. 2001 Kişisayımına göre, toplumun %81'i evde Papiamento konuşurken, %8'i Hollandaca, %6'sı İspanyolca, %3'ü İngilizce ve %2'si de öteki dilleri konuşmaktadır.

Din


2001 Sayımına göre, Curaçao toplumunun %80,1'i Katolik, %4,6'sı dinsiz, %3,6'ı Protestan, gerisi de öteki dinlerdendir.