G. Afrika Cumh. Uçak Bileti Sorgulama

G. Afrika Cumh. için uçak bileti sorgulama işlemlerinizi yukarıdaki sorgulama alanından yapabilirsiniz.

G. Afrika Cumh. Hakkında Bilgiler

Güney Afrika Cumhuriyeti (bilinen adıyla Güney Afrika), Afrika'nın en güney ucunda yer alan bir ülkedir. Güneybatısında Atlas Okyanusu, güneydoğusunda Hint Okyanusu vardır. Kuzeyde Namibya, Botsvana ve Zimbabve, kuzeydoğusunda Mozambik ve Swaziland vardır. Küçük bir krallık olan Lesotho ise Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları içinde yer alır. Afrika kıtasının güney kesiminin hemen hemen yarısını kaplamaktadır.

Güney Afrika'da yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti Bloemfontein'dir.[1] Güney Afrika Cumhuriyeti, üç farklı devletin birleşmesiyle kurulmuş ve bu üç devletin başkenti olan şehirler yeni devlette farklı işlevler yüklenerek başkentliğe devam etmiştir.

İklim ve Yer Şekilleri

Genel olarak, tropikal-suptropikal karakterli ve ılıman bir iklim hüküm sürmektedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin genel olarak doğu bölümleri dağlıktır. Basutoland civarında dağlar 3.280 m'ye kadar yükselir. Namibya ile Güney Afrika sınırını çizerek denize dökülen Oranj nehri tamamen ülke sınırları içinde kalır. İkinci büyük akarsuyu kuzeyde Rodezya ve Bechuanaland ile sınır çizen Limpopo nehridir. Güney kıyılarında tipik bitki örtüsü Akdeniz bitkileri, kuzeybatı şeridinde çöl ve çöl bitkileri, kuzeydoğu şeridinde yağmur mevsiminde yeşil musonormanlar, iç bölgelerde doğuda bozkırlar, batıda da yarı çorak yerler bulunur.

Tarihçe


1488'de Portekizli Bartholomeu Dias, Ümit Burnu önlerine gelmiş, 1497'de Portekizli Vasco da Gama ise Arap kılavuzların yardımıyla burundan geçerek Hindistan'a varmıştı. 17. yüzyılda Hollandalı ve İngilizlerden maceraperestler, Güney Afrika'ya akın etmiş; fakat kıyılardan iç kısımlara geçememişlerdir.