Kamerun Uçak Bileti Sorgulama

Kamerun için uçak bileti sorgulama işlemlerinizi yukarıdaki sorgulama alanından yapabilirsiniz.

Kamerun Hakkında Bilgiler


Kamerun (İngilizce: Cameroon; Fransızca: Cameroun), resmî adı Kamerun Cumhuriyeti (İngilizce: Republic of Cameroon; Fransızca: République du Cameroun) Orta Afrika'nın batısında bulunan bir ülke.

1960 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Nüfusu 13.521.000, yüzölçümü 475.442 km2'dir. Güneybatısında Gine Körfezi, kuzeybatısında Nijerya, kuzeydoğusunda Çad Gölü, doğusunda Orta Afrika Cumhuriyeti, güneyinde Kongo, Gabon ve Ekvator Ginesi bulunmaktadır. Başkenti Yaoundé'dir. En büyük şehri ve limanı Douala'dır.

Yaklaşık 325 km'lik dar bir kıyısı vardır. Kamerun, tropik bir bölgede bulunmasından dolayı ortalama yıllık sıcaklığı 21-28 C° arasındadır.

Kamerun'da Bantu dillerini konuşan 100'den fazla değişik insan topluluğu yaşar.

Demografi


Milliyet: Creole: %11,8, Bamileke: %11,6, Pöller: %9,4, Ewondo: %7,5, Araplar: %0,75, diğer Afrika kabileleri: %58.

Din: Katolikler: %38,4, Protestanlık:%26,3, İslam: %25, Animizm: %4,5, Bahailik: %0,9.

Tarihi

15. yüzyıl başlarında bölgeye gelen Portekizli işgalciler burada koloniler kurmaya başladı. Bölge halkını köle ticaretinde kullanmaya başladılar. 1864 yılında Alman sömürgesi olan Kamerun, Almanlar tarafından zorla sert bir sistemi dayanarak, koloninin altyapısını geliştirmek için proje başlatıldı. I. Dünya Savaşı'nı Almanya'nın kaybetmesi ile 1919 yılında Kamerun İngiltere ve Fransa arasında paylaşıldı. Bununla birlikte, Kamerun Milletler Cemiyeti mandası topraklarının bir üyesi oldu. Fransa entegre ile Fransa'daki Kamerun ekonomisi ve sermaye yatırımları, kalifiye işçi ve devam zorla çalıştırma ile altyapı geliştirilmeye başlandı. İlk bağımsızlık hareketi 1961 yılında federal cumhuriyetin ilanı ile oldu. 1972 yılında önce Birleşik Kamerun kuruldu ve tam bağımsızlık ilan edildi.1984'de tekrar Kamerun cumhuriyeti olarak devam etti.

Ekonomisi


Başlıca tarım ürünleri, patates ve mısır olan Kamerun'da, tahıl, muz, kauçuk, palmiye yağı, kakao, kahve ve pamuk da üretilir. Boksit en önemli yeraltı zenginliğidir. Ağır sanayisi olmamakla birlikte, endüstrisi kâğıt ve kereste üzerine kuruludur.