Kosovo Uçak Bileti Sorgulama

Kosovo için uçak bileti sorgulama işlemlerinizi yukarıdaki sorgulama alanından yapabilirsiniz.

Kosovo Hakkında Bilgiler

Kosovo Polje / Косово Поље) Kosova’da, başkent Priştine yakınlarında bir kasaba ve belediye merkezi.

De facto olarak Kosova Cumhuriyeti’nin Priştine ilinde; de jure olarak Sırbistan Cumhuriyeti’ne bağlı Kosova-Metohiya Özerk Bölgesi’nin Kosovski ilinde yer alır. Ayrıca de jure olarak Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Misyonu’nun Priştine Bölgesi’nde (District of Pristina) bulunur.

Tarih


Kosova Ovası, 1389 1. Kosova Savaşı’nın yaşandığı yere en yakın kenttir. Kent olarak pek ünlü olmayan Kosova Ovası, 1987 Nisanında, dönemin Sırp lideri Slobodan Miloşeviç'in konuşmasının sahnesi oldu. O zaman Sırbistan komünistler birliği kürsü başkanı olan Miloşeviç, Kosova Ovası’nda bir salonda Kosovalı Müslümanlar aleyhine vatandaşlık sorununun çıkmasına sebep olmuştur. Aynı şekilde, birkaç yıl sonra, Kosova Ovası’nda, Kosova’nın ayrılıkçılığına karşı ve Sırp milliyetçiliği lehine, Müslümanlar açısından son derece kışkırtıcı bir konuşma da yapmıştır. Miloşeviç’in bu konuşması Kosova’nın eski Türk idaresine göndermeler etrafında ilerlemiştir.

Yakın Tarih


1999 Kosova Savaşı’ndan önce Kosova Ovası, %24’ünü Sırpların oluşturması bakımından Sırpların etkin olabildiği bir yerleşim birimiydi. 1998 yılı BM tahmini raporlarında bu rakamın benzerlikle korunduğuna değinilmiştir.

Kosova Ovası, 1998-1999 Kosova Savaşı’na dek, Sırp ordusu ve yerel milis güçlerinin çatışma alanlarından biri olmuştur. Kentte, Savaşın sonuna kadar, çok sayıda Müslüman öldürülmüş, yaralanmıştır. Sırp egemenliği zamanlarında, Müslümanların büyük kısmının şehirden dışa göçe zorlanmıştır. Savaş sonunda şehrin Müslüman nüfusunun büyük kısmı şehre geri döndü.

Etnik gerilim, savaştan sonraki yıllarda defalarca alevlendi ve uç fikirli grupların çatışmaları yaşandı. Olaylar, Kosova Ovası’ndaki Sırp nüfusunun sayısının iyice azalması sonucunu da doğurdu. Blic gazetesine göre 550 Sırp, Kosova Ovası’nda yaşamına devam etmektedir.

Nüfus


2011 yılında Kosova genelinde yapılan nüfus sayımında Kosova Ovası nüfusu 34.718 çıkmıştır.