Madagaskar Uçak Bileti Sorgulama

Madagaskar için uçak bileti sorgulama işlemlerinizi yukarıdaki sorgulama alanından yapabilirsiniz.

Madagaskar Hakkında Bilgiler

Madagaskar (Malgaşça: Madagasikara; Fransızca: Madagascar; İngilizce: Madagascar) veya resmî adıyla Madagaskar Cumhuriyeti (Malgaşça: Repoblikan'i Madagasikara; Fransızca: République de Madagascar; İngilizce: Republic of Madagascar), Afrika'nın doğusunda, Hint Okyanusu'nda yer alan ada ülkesi. Madagaskar olarak adlandırılan ülkeyi oluşturan ana ada, dünyanın dördüncü büyük adasıdır. Afrika kıtası ile arasında Mozambik Kanalı yer alır. Komor Adaları adanın kuzeybatısındadır. Ülkenin adı, adada yaşayan halkın adı ve dili olan Malagasyden gelir.

Adaya ilk yerleşen insanlar yakındaki Afrika kıtasından değil, İndonezya üzerinden Hint Okyanusunu aşarak buraya geldiler. Bugün Madagaskar halkının konuştuğu Malgaş dili de bu göçmenlerce Güneydoğu Asya adalarından buraya taşındı. Malgaşça’nın en yakın akrabaları Madagaskar’dan binlerce kilometre uzakta, Borneo adasının güneyindeki Barito nehri civarında konuşulan dillerdir.

Bu Avustronezya’lı göçmenleri yaklaşık bin yıl sonra, 1000 yılı civarında Afrika’dan gelen yeni bir göçmen dalgası izledi. Afrika’lı Bantu’lar, daha çok kıyılarda ve adanın batı yarısında yerleştiler ancak kendi dillerini kullanmayı bırakıp adada yaşayan Avustronezya’lıların dil ve kültürüne asimile oldular. Avustronezya’lılar hala adanın iç ve dağlık kısımlarıyla, doğu yarısında yoğunlaştılar. Bu sebeple kıyılardaki yerliler antropolojik tip itibariyle daha Afrikalı görünümlü, adanın iç kısımlarında yaşayan Merina’lar gibi diğer bazı Avustronezya kökenliler ise daha Asyatik fiziksel özellikler taşır.

18.yy’a kadar, Madagaskar dağınık ve bölünmüş sosyo-politik gruplarca yönetildi. 19.yy’ın başından itibarense, Merinalar adayı kendi yönetimleri altında birleştirmeyi başardılar. Merina krallığı, 1896’da adanın Fransa’nın hakimiyetine girmesiyle son buldu. Madagaskar Fransa’dan bağımsızlığını ancak 1960 yılında elde edebildi. Bu tarihten itibaren ada dört ayrı anayasal süreçten geçti. 1992’den beri ülke anayasal bir demokrasi olarak yönetilmekte. Ancak 2009’da gerçekleşen siyasi bir kriz sonucunda son seçilmiş cumhurbaşkanı Marc Ravalomana istifaya zorlandı ve siyasi güç Mart ayı itibarıyla Andry Rajoelina’nın eline geçti.

Madagaskar Cumhuriyeti

Repoblikan'i Madagasikara
République de Madagascar
Bayrak Arma
Bayrak Arma
Slogan: Tanindrazana, Fahafahana, Fandrosoana(Malgaşça)
Patrie, liberté, progrès (Fransızca)
"Anavatan, Özgürlük, İlerleme"
Ulusal Marş: Ry Tanindrazanay malala ô!
Ah, sevgili Vatan
Konum
Başkent
Antananarivo
18°55′G 47°31′D
Resmî dil(ler) Malgaşça, Fransızca, İngilizce1
Milliyet Malagasy[1]
Yönetim biçimi Yarı-başkanlık Temsilî demokrasi cumhuriyet
- Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina
- Başbakan Omer Beriziky
Kuruluş
- Gün 26 Haziran 1960
Yüzölçümü
- Toplam 587041 km² (47.)
226.658 mil²
- Su (%) 0.13
Nüfus
- 2009 tahmini 20.653.556[2] (55.)
- 1993 sayımı 12.238.914
GSYİH (SAGP) 2009
- Toplam 19,350 milyar $[3]
- Kişi başına 932 $[3]
GSYİH (düşük) 2009
- Toplam 8,551 milyar $[3]
- Kişi başına 412 $[3]
Gini (2001) 47.5 (yüksek)
İGE artış 0.543 (orta) (2007)
Para birimi Ariary (MGA)
Zaman dilimi EAT (UTC+3)
- Yaz not observed (UTC+3)
Trafik akışı sağ
Internet TLD .mg
Telefon kodu +261