Mayotte Uçak Bileti Sorgulama

Mayotte için uçak bileti sorgulama işlemlerinizi yukarıdaki sorgulama alanından yapabilirsiniz.

Mayotte Hakkında Bilgiler

Mayotte adası, Fransa'nın deniz aşırı topraklarındandır. 1976 yılından beri Fransa Cumhuriyeti'ne tamamen bağlı bir bölgedir. Ada, Hint Okyanusu'nda Mozambik Kanalı'nın kuzeyinde, Madagaskar Adası ile Mozambik'in kuzeyinde bulunmaktadır. Coğrafi açıdan ada, Komorlar'ın bir parçasıdır. 31 Mart 2011 tarihinde Fransa'nın denizaşırı ili haline gelmiştir. Avrupa Birliği Üyesi bir ülkedir.(1 Ocak 2014)

Coğrafya


Mayotte Ada Takımı, Ana ada olan Grande Terre ile ona nazaran daha ufak olan Petite Terre'den ve birçok küçük ve nüfusu olmayan adalardan oluşmaktadır. Ada'nın yüzölçümü yaklaşık olarak 374 km²'dir. Ada, yaklaşık olarak 9 milyon yıllık geçmişi ile Komorlar adaları arasındaki en eski volkanik ada ünvanına sahiptir. Kasım ve Mart aylarında yaşanan yağmur sezonlarında bile hava sıcaklığı kurak geçen aylara göre bile daha fazladır. Adanın en yüksek noktası 660 metre ile ana adada bulunan Mont Benara dağıdır. Ülkenin başkenti olan Mamoudzou ana adada bulunmakla birlikte, ülkenin uluslararası havaalanı Dzaoudzi ise diğer ada olan Petite Terre'de bulunur.

Nüfus


Mayotte adasında 2007 verilerine göre 186.452 kişi yaşamaktadır. Bu nüfusun takribi %65'i Mayotte adasında doğmuş kişiler oluştururken, %4'e yakınını diğer Fransa'ya bağlı topraklarda doğanlar oluşturur. Ayrıca %28'ini diğer bağımsız Komorlar Adalarından, %2,5 Madagaskar'dan ve %0,5 kadarı ise diğer ülkelerden gelenler oluşturmaktadır. 2004 yılındaki açıklanan verilere göre toplumun yarısından fazlasının 20 yaş ve altından olanların oluşturduğu bildirilmiştir. Adada yaşayan toplumun yaklaşık %98'ini müslümanlar oluşturmaktadır. Adada resmi dil Fransızca olmasına rağmen, halk tarafından Komorlar dilinin bir kolu olan Mahorca konuşulmaktadır. Mayotte'de yaşayan toplumun neredeyse üçte biri, diğer fakir komşu adalardan yasadışı yollarla adaya gelen kişiler oluşturmaktadır. Her ne kadar burada daha zor şartlarda çalışsalarda, maddi olarak çok daha fazla tatmin oldukları için bu yolu seçmektedirler.

Tarih


Mayotte Adası 1841 yılında Fransa tarafından satın alınıp yönetilmeye başlandı. 1974 yılında bağımsızlık için yapılan referandumda Mayotte Adası, Komorlar Ada Takımı içinde bağımsızlığa karşı çıkıp Fransa'ya bağlı kalmayı tercih eden tek ada olmuştur. Bunun neticesinde diğer adalar Komorenler olarak bağımsızlığını kazanırken, Mayotte, Fransa'ya bağlı bir ada olarak kalmıştır. Komoren Ada ülkesi ise o tarihten bu yana Mayotte'yi kendi vatan toprağı olarak görmektedir ve buranın Fransa toprağı olduğunu reddetmektedir. Bu düşüncelerine dayanak olarak 1979 yılında Birleşmiş Milletler'de alınan bir kararı göstermektedir. Bu sorun günümüzde de hala sürmektedir ve Komorenler adayı kendisine ait bir parça olarak görmektedir. Hatta bu bağlamda 2002 yılında kabul edilen yeni bayraklarında kendisine ait dört adayı (Mayotte dahil) dört farklı renk ile göstererek belirginleştirmiştir.

Politika


Mayotte, Fransa Ulusal Meclisi'nde bir milletvekili ile temsil edilmektedir. Ayrıca senatoda adayı temsilen bir temsilci bulunmaktadır. 1976 ile 2007 yılları arasında ada, Fransa'ya bağlı bölge olarak adlandırılırken, 2011 yılından itibaren Fransa'nın ili (fr.Département) olarak kabul görecektir. Bunların çok büyük bir bölümü hamile olan ve son günlerine giren bayanlar oluşturmaktadır. Buna en büyük neden olarak ise Mayotte Adası'nda dünyaya gelen bebeklerin otomatikmen Fransız vatandaşlığını alması gösterilmektedir. Adada çok küçükte olsa Fransız askerleri konuşlandırılmıştır.