Singapore Uçak Bileti Sorgulama

Singapore için uçak bileti sorgulama işlemlerinizi yukarıdaki sorgulama alanından yapabilirsiniz.

Singapore Hakkında Bilgiler

Singapur Cumhuriyeti, Malay Yarımadası'nın güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada devletidir. Kuzeyde Malezya'nın Johor Eyaleti, güneyde ise Endonezya'nın Riau Adaları ile çevrili, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir.

Fiziksel yapı


Singapur, Endonezya ve Malezya toprakları arasına sıkışmış küçücük bir ada devletidir. Kuzey ve batıdan Johore boğazı ve doğu ve güneyden Singapur Boğazı ile kapalı dikdörtgen şeklinde bir ülke olan Singapur’un kendisine ait 40 kadar adacıkla birlikte yüzölçümü yaklaşık olarak 622 km2 civârındadır. Singapur, Malay Yarımadasına 1200 m uzunlukta olan bir demir ve karayolu ile irtibatlıdır. Singapur Adasının uzunluğu, yaklaşık 43 km ve eni ise 22,5 km’dir. Ülke ekvatorun yaklaşık 130 km kadar kuzeyinde bulunmaktadır. Malezya batı kıyısı ile Sumatra Adası arasındaki bir su yolu olan Malacco Boğazının hemen ağzında yer alır.

Singapur arazisi kıyı bölgelerde alçak ve orta bölgelerde az yüksektir. Bu yükseklik tatlı bir meyil halindedir. Ülkenin en yüksek noktası yaklaşık 177 metrelik Timah Dağıdır.

İklim

Singapur, tropikal iklime sahiptir. Sıcaklık ve nem miktarı yüksektir. Yağışlar çok fazladır. Mevsimlere göre nem, ısı ve yağış değişikliği oldukça azdır. Ekvatorun hemen kuzeyinde yer aldığı ve arazisinin alçak olması sebebiyle hava sıcaklığı, özellikle yaz aylarında çok fazla artmaktadır. Genellikle Ekim-Mayıs ayları arasında yağışlar şiddetlenir.

Doğal kaynaklar


Etrafı Hint Okyanusu'nun suları ile çevrili bu küçük ada devletinin bir zamanlar toprakları tamâmen tropikal ormanlarla kaplıydı. Bugün bunların %85i kalmamıştır. Dolayısıyla vahşi hayvanlar da çok azalmıştır. Arazi alçak olup ülkede tabiî kaynaklar hemen hemen hiç mevcut değildir.

Nüfus ve sosyal yaşam


Singapur’un 2006 yılının verilerine göre nüfusu yaklaşık olarak 4.484.000 kişidir. Bunun yaklaşık olarak 3.608.500'i Singapur'un yerleşik nüfusunu oluşturur. Nüfusun %76,8’ini Çin asıllılar, %13,9’unu Malaylar ve %7,9’unu Hintler, gerisini de diğer azınlıklar meydana getirir. Ülkedeki nüfus yoğunluğu, 622 km²'lik bir yüzölçümüne sahip olması bakımından çok yüksek olup, kilometre kareye yaklaşık 4488 kişi düşer. Yıllık nüfus artış oranı yaklaşık %1.2’dir. Nüfusun çoğu genç ve şehirlidir. Yalnızca %25’lik bir kısmı köylerde ve kırsal bölgede yaşar.

Nüfusun çoğunluğunu teşkil eden Çinliler, beş ana grupta toplanırlar ve beş büyük lehçeyi kullanırlar: Hokkien, Kanton, Teochev, Hainanese ve Hakka. Bunlar genellikle Konfüçyüsçü, Budist veya Taoisttir.

Malaylar ise ikinci büyük grup olup, Malay dilini konuşurlar ve tamamına yakını Müslümandır. Nüfusun %7’lik bir bölümünü meydana getiren Hintlilerin ve Pakistanlıların büyük bir kısmı Müslüman, az bir kısmı ise Hindudur. Genellikle Tamil lisanını kullanırlar. Bir miktarda da Avrupalı ve Avrasyalı nüfus vardır. Din bakımından halkın %42,5'i Budist, %14,9'u Müslüman, %14,6'sı Hıristiyan, %4'ü Hindu, %8,5'i ise Taoist ve geri kalan %0,7'si diğer dinleri oluşturur.

Siyaset


Singapur Cumhuriyeti parlamenter demokrasi sistemine dayanır. Yasama gücü tek meclisli Millet Meclisinin elindedir. Meclis, 79 üyeli olup, üyeler beş senede bir seçilir.

Ekonomi


Singapur ekonomisinin büyük bir kısmı ticarete dayanır. Ayrıca ulaştırma, bankacılık, sigortacılık, haberleşme, tamirat ve depolama gibi hizmetlerden de önemli ölçüde gelir elde edilmektedir. Singapur ekonomisinin dayandığı diğer önemli gelir kaynağı endüstridir. Son zamanlarda mevcut işçi gücünün % 52’sine yakın bir bölümü, endüstri alanında istihdam edilmiştir. İşçi gücünün % 33’lük bir bölümü ticâret ve hizmetlerdeyken, tarım alanında % 2 gibi küçük bir işçi grubu kalmıştır. Singapur’un önde gelen endüstri dalları; gemi yapımcılığı, petrol rafinerileri, elektronik aletler, tekstil, gıda ve kereste endüstrisidir. Turizm ülke için önemli bir gelir kaynağıdır. Balıkçılık da, özellikle son zamanlarda ülke ekonomisine önemli ölçüde gelir sağlamaktadır.

Tarih


Singapur’un tarihi 11. yüzyıla dayanmaktadır. 14. yüzyılda Srivijayan Prens Parameswara’nın egemenliği altındayken adanın önemi arttı. 1613 yılında Acehnese akıncıları tarafından yıkılana dek önemli bir liman kenti haline gelmişti. İngiliz Sir Thomas Stamford Raffles 1819 yılında İngiliz limanı kurmasıyla Singapur’un modern tarihi başladı. İngiliz sömürgesi altında Hindistan-Çin ticaret merkezi ve Güney Asya antrepo ticaret merkezi olmasıyla önem kazandı. 2. Dünya Savaşı sırasında 1942-1945 yılları arasında Singapur, Japon İmparatorluğu tarafından işgal edildi. Savaş sona erdiğinde Singapur, kendi öz yönetimini alana kadar İngiliz kontrolü altına girdi. Sonra Malezya ile birleşti. Ancak sosyal huzursuzluk ve iktidardaki Singapur Halk Hareketi Partisi ve Malezya İttifak Partisi arasındaki anlaşmazlıkları Malezya ile Singapur’un ayrılığı sonuçlandı. Singapur, 9 Ağustos 1965 tarihinde bağımsız bir cumhuriyet oldu.

Singapur Cumhuriyeti


Bayrak Arma
Bayrak Arma
Slogan: "Majulah Singapura"
"İleriye, Singapur"
Ulusal Marş: Majulah Singapura
Konum
Merlion by the CBD, Singapore Zoo entrance, Esplanade - Theatres on the Bay, Gateway of Sentosa, Statue of Thomas Stamford Raffles, Downtown Core of Singapore, Raffles Hotel
Konum
Başkent City of Singapore
(Downtown Core, Central)1
1°17′K 103°50′D
Resmî dil(ler) İngilizce
Malezce
Resmi alfabeler İngiliz alfabesi
Malay alphabet
Simplified Chinese
Tamil script
Milliyet Singapurlu
Yönetim biçimi Cumhuriyet
- Cumhurbaşkanı Tony Tan Keng Yam
- Başbakan Lee Hsien Loong
- Parlamento Başkanı Abdullah Tarmugi
- Temsilciler Meclisi Başkanı Chan Sek Keong
Kuruluş
- Devlet Oluşu 29 Ocak 1819
- Anyasa'nın Kabulü 3 Haziran 1959
- Birleşik Krallık'tan bağımsızlık 31 Ağustos 1963
- Malezya'ya Katılışı 16 Eylül 1963
- Bağımsızlık 9 Ağustos 1965
Yüzölçümü
- Toplam 710 km² (187.)
274 mil²
- Su (%) 1.444
Nüfus
- 2009 tahmini 4.987.600 (115.)
- 2000 sayımı 4.117.700
GSYİH (SAGP) 2008
- Toplam 239,146 milyar $ (45.)
- Kişi başına 56.226 $ (4.)
GSYİH (düşük) 2008
- Toplam 181,939 milyar $ (44.)
- Kişi başına 38.972 $ (22.)
İGE artış 0.944 (çok yüksek) (2007)
Para birimi Singapur Doları (SGD)
Zaman dilimi SST (UTC+8)
Takvim dd/mm/yyyy
Trafik akışı sol
Internet TLD .sg
Telefon kodu +65