Togo Uçak Bileti Sorgulama

Togo için uçak bileti sorgulama işlemlerinizi yukarıdaki sorgulama alanından yapabilirsiniz.

Togo Hakkında Bilgiler

Togo ya da resmî adıyla Togo Cumhuriyeti (Fransızca: Republique Togolaise) Afrika kıtasının batı bölümünde Gine Körfezi'nde yer alan devlet. Ülke batıda Gana, doğuda Benin, kuzeyde ise Burkina Faso ile komşudur. Togo'nun başkenti Lomé'dir.

Coğrafya

Togo sahip olduğu 56.785 km² yüzölçümü ile Afrika kıtası standartlarına göre küçük bir ülke konumundadır. Kıta üzerinde bu yüzölçümünden daha az bir yüzölçümüne sahip olan çok az sayıda ülke bulunmaktadır. Ülke uzun ve dar bir yapıya sahip olup, kuzey-güney yönünde uzunluğu 550 km olup, batı-doğu yönünde en dar bölgesi 50 km en geniş bölgesi ise 140 km'dir. Ülke topraklarının %16'sı ormanlar ile kaplı konumdayken, %25 tarım alanı, %3,5 ise otlaklıkdır.

Ülke, Savanes, Kara, Centrale, Plateaux ve Maritime adı ile beş bölgeye ayrılmıştır. Bu beş bölge ise kendi içerisinde ayrıca idari bölgelere ayrılmıştır. Ülkenin toplam sınırı olan 1647 km'den, 664 km'si Benin, 126 km'si Burkina Faso, 877 km'si ise Gana sınırından oluşmaktadır.

Ayrıca bakınız: Togo'nun bölgeleri


Togo'da bulunan en yüksek dağ 986 m ile Mont Agou dağı, en uzun nehri ise 50 km'si deniz taşımacılığına da uygun olan ve kuzey-güney yönünde akan 400 km'lik Mono nehridir.

İklim


Togo'da yıl boyu tropikal ve nemli bir iklime sahiptir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar ülkenin kuzeyinde 30 °C, güneyinde ise 27 °C konumydayken, yıl içerisinde gece sıcaklık oranlarında ise küçük oranlarda değişiklik yaşanmaktadır.

Ülkenin kuzeyinde savan iklimi hakim konumdayken, en sıcak ayları Şubat ve Mart aylarıdır. En kurak dönem Ocak ayı içerisinde yaşanmakta olup, Mayıs ile Ekim arasında yağan yağmurlar özellike Ağustos ayında şiddetini arttırmaktadır. Ülkenin güney bölümünde ise Nisan-Haziran ve Eylül-Kasım dönemlerinde yağışın en bol olduğu dönemler olmakla birlikte en çok yağmur Haziran ve Ekim aylarında yağmaktadır.

Nüfus


Togo'da 2012 tahmini nüfus sonuçları verilerine göre 6,961,049 kişi yaşamaktadır. Togo'nun resmi 2005 nüfus sayım sonuçlarına göre en büyük şehirleri Lomé'nin 760.000, Sokodé'nin 117.811, Kara'nın 104.207, Kpalimé'nin 95.974 ve Atakpamé'nin ise 80.683 nüfusu bulunmaktadır. Ülkede var olan yüksek oranda ki köyden kente göç, büyük şehirlerde işsizliği arttırmaktadır. Başkent Lome'nin haricinde Kozah ve Tone idari bölgeleri en fazla nüfusa sahip bölgeler konumundadır.
Ayrıca bakınız: Togo'daki şehirler listesi

Dil

Ülkenin resmi dili Fransızca'dır. Fransa'nın ülke toprakları üzerinde sömürge devleti olarak hakimiyet sürdüğü dönemlerden kalma olarak bu dil Togo'ya miras bırakılmıştır. Ülkede resmi dilin yanı sıra toplum arasında konuşulan birçok yerel dillerde mevcuttur.

Din


Togo'da din özgürlüğü mevcuttur ve halkın yarıdan fazlası doğacılık inancına sahiptir. Ülkede %29'luk bir kesim Hristiyan inancına göre yaşarken, giderek artan ve güncel olarak %20'lik bir kesimi oluşturan topluluk ise İslamiyet inancına göre yaşamaktadır. Ayrıca sahil bölgesinde az da olsa yahudi toplulukları yaşamakta, çok az bir kesim ise de Vudu inancına göre yaşamını sürdürmektedir.

Eğitim


Ülkede uygulanan kesintisiz eğitim süresi mecburi altı yıldır. Eğitim sisteminde öğretmenlerin az olması ve eğitim için gerekli olan malzeme ve maddelerin zor bulunması, özellikle şehir dışında öğrenim gören öğrencileri zor konumda bırakmaktadır. 2003 yılı verilerine göre ülkede okuma yazma bilmeyenlerin oranı %46,8 dolayındadır.