Varan Turizm Bilet Sorgulama ve Online Bilet Satın Al

 

Varan Otobüs İşletmeleri Tarihçesi

1940’lar Türkiye’de ekmeğin karneye bağlandığı yokluk, sınırlarımıza kadar uzanan dünya savaşının ve karartma gecelerinin yaşandığı yıllar Ülkede yaşanan bu yokluğun ve zorluğun içinde 1942’de borçlanılarak alınan Austin marka eski bir kamyonla Ilgaz Dağları’nın karlı buzlu yollarına rağmen İstanbul’a tomruk taşımacılığıyla başlayan bir yolculuk Varan’ın yolculuğu...

1946’da İstanbul - İzmit arasında yolcu taşımacılığıyla başlayan Türkiye geneline yayılmış ofis ve acentelerde 2.000’i aşkın çalışan ve yüzlerce lüks araçtan oluşan filo ile yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce noktaya düzenli seferler yapan, kendine ait çağdaş mola merkezlerine sahip dev bir şirkete dönüşmenin 66 yıllık hikayesi.

İlklerin Markası Varan’dan 1970’lerde AB Standartlarında Hizmet

Karayolu yolcu taşımacılığında uluslararası standartların yerleştirildiği seyahatin keyfe dönüştürüldüğü bu dönemde hizmet kalitesinin artırılması ve sektörün gelişmesini sağlayan pek çok adım atılmıştır. Yolculuğu bir bütün olarak düşünen ve yolcusunu temizlik ve güvenlik sorunu olan benzincilerin wc’lerine muhtaç etmek istemeyen Varan Turizm bu amaçla Türkiye’nin ilk bağımsız mola merkezini Bolu Dağı’nda açarak çağdaş mola merkezlerinin de öncülüğünü yapmıştır.

Tarihler 1981 yılını gösterdiğinde dönemin turizm müsteşarı Varan’ın yetkililerini bakanlığa çağırmış ve o dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in, Varan Turizm’in Antalya hattı açmasını arzuladığını belirtmişti. O dönemde radyo ve televizyonda sık sık çalınan "Antalya’da mutlu bir Hollandalı" şarkısı ile Türkiye’de turizm seferberliği başlatılmıştı. Cumhurbaşkanı Evren’den gelen talep Varan Turizm' e iletildi. Varan Turizm yetkilileri tarafından bu konu ile ilgili hazırlıklar başlatıldı.

Antalya hattı için şirketin işletme, finans ve inşaat departmanları çalışmalara başladıklarında bürokratik işlemler de ulaştırma bakanlığı koridorlarında sürdürülüyordu. O dönemde Türkiye’de otobüs şirketleri sınıflandırılarak bilet fiyatları bu sınıflandırmaya göre yapılıyordu. Varan’ın Antalya hattı başvurusunun değerlendirilmesi için lüks hizmet şartlarının yerine getirilmiş olması koşulu aranıyor, tüm belgeler tek tek inceleniyordu. Bakanlık A sınıfı bir restoranda mola şartı arıyordu. Ancak, Türkiye’nin turizme açılan kapısı Antalya yolunda A sınıfı restoran bulunmuyordu. Ulaştırma bakanlığı lüks mola yeri olmadığı için şartname gereği Antalya hattına bilet fiyatı belirleyemiyordu. Bu şartlar altında Varan’ın Antalya hattını açması mümkün görünmüyordu. Merkezde ve Antalya’da hızla yürütülen işlemlerin neredeyse hepsi tamamlanmış, ancak bakanlıktan belge alma aşamasında işlemler kilitlenmişti. Bakanlık yetkilileriyle Varan yöneticileri arasında yapılan görüşmeler sonucunda Antalya hattı bürokratik engele rağmen akılcı bir çözümle hizmete açıldı.