Varan Turizm Online İşlemler

Varan Otobüs İşletmeleri Yurt İçi Seferleri

Kurulduğu tarihten bugüne, uluslararası standartlarda sunduğu hizmet ve başlattığı her yeni uygulama ile pek çok ilke öncülük ederek modern koşullarda güvenli ve konforlu yolculuğun temellerini attı.

Türkiye çapında 230 bilet satış noktası, 2.000 personel, kişiye özel TV, internet bağlantısı, uydu ve cep telefonu kullanımı serbest 350 araçlık ileri teknolojiye sahip filosu ile Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, Orta Anadolu bölgelerinde sezona göre değişebilen 692 noktaya karşılıklı düzenlediği yurtiçi seferleri yılda 2.5 milyon yolcu taşımakta.

Varan Tur Hizmetleri

Varan Tur Hizmetleri ile bayi toplantısı, seminer, kongre, tur, konferans vb yurtiçi ve yurtdışı etkinliklerine yönelik özel ulaşım hizmeti sunmakta. Varan konforu ve kalitesinde bugüne kadar sektörünün lideri 200’e yakın şirketin 2.000’i aşkın etkinliğinin ulaştırma hizmetlerine imza atmış bulunmakta.

Kişiye özel TV, internet bağlantısı, uydu ve cep telefonu kullanımı serbest, ileri teknoloji ve konfora sahip Setra marka araçları tecrübeli ve güler yüzlü çalışanları almakta , Varan konforu ve deneyimin ayrıcalığını yaşayacak ve planladığı özel yolculuğu katacağı benzersiz yorumudur.

PNR (Passenger Name Record) kodunuz ile internet üzerinden yapmış olduğunuz işleme ulaşabilirsiniz.

Böylece Rezervasyon iptali, Rezervasyonlu bileti satın alma, Biletinizi Açık bilete çevirme ve Açık biletinizi sefere bağlama işlemlerini tek bir ekran üzerinden yapabilirsiniz.

Biletinize ulaşmak için PNR kodunuzu ve güvenliğiniz için işlemi yaparken kullandığınız yolcu adı yada cep telefonunu beraber girmelisiniz.

Eğer elinizde eski sistemimiz üzerinden aldığınız bir bilet bulunuyor ise o bilet numaranızı yukarıdaki alana yazıp PNR kodunuza ulaşabilirsiniz.

Varan Otobüs İşletmeleri A.Ş.

Varan Şirkeler Grubu’nun lokomotif şirketi olan Varan Turizm, 1946’dan bugüne karayolu taşımacılığında faaliyet göstermektedir. Varan Turizm, kurulduğu tarih 1946’dan bugüne, uluslararası standartlarda sunduğu hizmet ve başlattığı her yeni uygulama ile pek çok ilke imza atarak, modern koşullarda güvenli ve konforlu yolculuğun temellerini atmıştır. Türkiye çapında 230 bilet satış noktası, 1000’i aşkın personel, kişiye özel TV, internet bağlantısı, uydu ve cep telefonu kullanımı serbest 350 araçlık ileri teknolojiye sahip filosu ile şirket, yılda 1.5 milyon yolcu taşımaktadır. Varan Turizm’in, yurtiçinde Marmara, Ege, Akdeniz, Orta Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde 692 güzergaha Avusturya, Bulgaristan ve Almanya’ya düzenli seferleri bulunmaktadır.

Varan Otobüs İşletmeleri İlkleri

1952’de İlk Avrupa karoserli yatar koltuklu panoramik otobüsleri getirdi.

1960'ta yolcuları evden alarak ilk kez şehir içi servis hizmeti vermeyi başlatmıştı.

İlk bağımsız otobüs terminali (Söğütözü / Ankara) ve bağımsız konaklama tesisini (Bolu Dağı)′de açan seyahat şirketi olmuştu.

1986’da Karayolu yolcu taşımacılığında yabancı dil bilen hostes istihdam etti.

1986’da Karayolu seyahatinde ilk kez sigara içilmeyen çift katlı otobüsleri hizmete açtı.

1993’te Ankara-İstanbul arasında ilk kez Non Stop Business Line seferleri hizmete açtık.

1994’te İstanbul-Ankara arasında ilk kez çift katlı Bistro otobüsleri hizmete sundu. İleri düzeyde yol güvenliğine sahip, 51 yolcu kapasiteli çift katlı Varan Bistro otobüslerimizde; 16 kişilik 4x4 lüks bir Fransız restoranı şeklinde dekore edilen alt “Bistro” katında zengin alacart menülerle konuklarına bambaşka bir ambians sunarak karayolunda lüks hizmetin öncülüğünü yaptı.

1994’te Avrupa ve Türkiye’ de ilk kez real time on-line bilgisayar sistemi projesini hayata geçirerek tüm Varan turizm ofislerinden bilet satış ve rezervasyon işlemlerini gerçekleştirdi.

1995’te İlk kez ofise gelmeden TELEFON ile bilet satış hizmeti vermeye başladı.

1998’de Dünyada ilk kez Internet üzerinden bilet rezervasyonu ve satış hizmetine başladı.

1998’de Dünyada ilk kez ISO 9001 Kalite Güvence Sistem Belgesini aldı.

1999’da Turizm’ de Kalite “SKALİTE” ödülünü aldı.

2000’de Multimedia otobüslerle kişiye özel TV ve video ekranı ve çok kanallı radyo hizmetiyle farklı bir seyahat ayrıcalığına imza attı.

2000’de Deluxe otobüslerle ilk kez tek koltuk konforu sundu.

2000’de Sektörde ilk kez otobüslerde çok kanallı müzik yayınına geçti.

2001’de Otobüslerdeki video yayınlarında ilk kez sinema filmi, belgesel, müzik klipleri, sanat, magazin, eğlence ve sohbet programlarından oluşan Varan’a özel hazırlanan yayın kuşağına geçti.

2003’te EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Sertifikası aldı.

2004’te İstanbul Ataşehir Ankara Söğütözü İzmir Bornova Terminalleriyle Afyon mola tesisinde ve tüm S 417 HDH DELUX, S417 HDH TOP SKY Setra markalı otobuslerimizin tamamında kablosuz internet erişimi hizmeti sundu.

Varan Otobüs İşletmeleri Eğitimleri

Kuruluşu bugüne faaliyette bulunduğu tüm alanlarda çalışanları birlikte vardığı her noktayı bir sonraki hedefin başlangıç noktası kabul ettik. Bu hedefle üstün kalitenin öncüsü olan şirketimizde tüm çalışanlarımıza sürdürülebilir yoğun uygulamalı eğitim programları vermekte.

Tüm sürücüleri psiko-teknik değerlendirme ve ihtiyaç halinde rehabilitasyon programına alınmaktadır. Psikoteknik değerlendirmede sürücülerin psikolojik durumları, hız-mesafe tahmini algı, dikkat, hafıza, muhakeme tepki hızı, el, göz ve ayak koordinasyonu vb psiko-motor ve zihinsel yetenek ve becerileri tespit edilmekte ve çıkan sonuçlara göre gerekli rehabilite çalışmaları yapılmaktadır.

Uygulamalı olarak verilen; işe başlangıç, servis, müşteri ilişkileri vb insan kaynağı eğitimlerinde çalışanlarımızın mesleki bilgi ve becerilerini artırmalarının yanı sıra kurum kültürüne uygun tutum ve davranış geliştirmeleri, müşterilerle doğru ve etkin iletişim kurmalarını amaçlamaktayız.

Eğitimlerde bir diğer amacımız; aidiyet duygusu gelişmiş, katma değer üreten, topluma ve çevreye saygılı, yeniliğe ve gelişmeye açık insan kaynağı yetiştirmektir.