Anadolu Jet

Anadolu Jet

Anadolu Jet Online İşlemler

Anadolu Müşteri Hizmetleri

Anadolu Jet İletişim

AnadoluJet

23 Nisan 2008 tarihinde farklı bir ticari marka olarak geniş halk kitlelerinin havayolu ulaşım hizmetlerinden yararlanabilmesi için Türk Hava Yolları'nın yeni iş yeni model düşüncesi ile yapılmıştır. Herkesin faydalanabilmesi için maaliyeti avantajlı bilet ücretlerinin yansıtılması ile sonuçlanmış seyehat daha cazip hale gelmiş ve herkesin havayolu hizmetlerinden faydalanabilmesi için kurulmuştur.

5 uçak ile hizmete başlayan AnadoluJet Ankara hattındaki yolcu sayısını %67 arttırırken, doluluk seviyesi %90'a ulaşmıştır. Faaliyet gösterdiği ilk yıl 8 uçak ile başlayan AnadoluJet, 2010 yılının ilk yarısında 16 uçak olmuştur. 2012 yılında ise AnadoluJet uçak sayısı 20 olmuştur.

AnadoluJet'in önceliği önce Anadolu'ya sonra tüm Türkiye'ye yaygınlaşmaktır. Mevcut olan ağı hergün genişleyerek hava ulaşımının sektör içinde yerini daha sağlam temeller ile ulaşım sağlamaktır.

AnadoluJet Uçmayan Kalmasın sloganı ile Anadolunun 40 noktasına yolcu taşımaktadır.

Bölgesel Uçuşlar Başkanı İbrahim Doğan ve ekibi tarafından AnadoluJet, THY A.O. tarafından yönetilmektedir.

AnadoluJet yüzölçümü geniş ülkelerde kara ve demiryolu yolculuğunun uzun zamanlara mal olduğunu biliyor ve Anadolu halkının şehirler arası seyehatlerini daha yoğun tutarak havayolu ile gerçekleştirmelerine imkan sağlıyor. Böylelikle yolcu misafirlerini daha uzak yere daha kısa zamanda yol tasarrufu yapmalarını hedefliyor.

Ankara merkezi ile faaliyetlerini devam ettiren AnadoluJet, yerli turizme olduğu kadar Anadolu genelindeki ticari ilişkilerinde büyümesi ve gelişmesinde önemli role oynamaktadır.

AnadoluJet'in uçuşlarında belirlediği en düşük fiyat vergiler haricinde 39 TL'dir.