SunExpress

SunExpress

SunExpress Online İşlemler

SunExpress Müşteri Hizmetleri

SunExpress İletişim

SunExpress

SunExpress (Güneş Ekspres Havacılık A.Ş.) Antalya Türkiye merkezli bir havayolu şirketidir. SunExpress'in ikinci merkezini 2006 Mart ayında İzmir'de açılmıştır. Türkiye içindeki üçüncü merkezi ise 2008 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanında açılmıştır. Avrupa'ya tarifelerini ve charter uçuşlar düzenlemektedir.

SunExpress 2010 yılında Türkiye'de ilk kez Anadolu şehirlerinden Almanya'nın önemli nokralarına direkt uçuşlara başlamıştır. 2011 yılı ortalarında ise Almanya merkezli SunExpress Deutschland isimli ikinci bir şirket kurulmuş bu şirketin IATA kodu XG, ICAO kodu ise SXD olarak belirtilmiştir. SXD Anadolu kentlerinden direkt olarak Almanya dışında Kuzey Afrika, Kanarya Adaları ve Kızıl Deniz'e de charter uçuş ve seferler düzenlemektedir.

SunExpress geçen yıllarda Irak-Erbil'de ve Bulgaristan-Varna duraklarını da uçuş ağına dahil etmiştir.

1989 yılının Ekim ayında kurulan SunExpress 1990 yılında Antalya'dan Frankfurt ve Almanya'ya ilk chartes uçuşunu gerçekleştirmiştir. SunExpress Türk Hava Yolları ve Lufthansa şirketleri tarafından kurulmuş, 1995 yılında Lufthansa kendi payını Cordor Havayolları'na devrederek 2006 yılında devrettiği hisseleri geri almıştır. Şuan ise SunExpress hisselerinin %50'si Türk Hava Yollarının geri kalan %50'si ise Lufthansa'ya aittir.

SunExpress 2004 yılında 1.35 milyondan fazla yolcu taşımıştır. Türkiye'de ISO 9001, ISO 14001, ISO 10002 ve OHSAS 18001 serfitikalarına sahip havayolu şirketidir.

2013 yaz tarifesinde Türkiye ve Almanya merkezli seferlerinde, haftada 800'den fazla tarifeli charter uçuşlar gerçekleştirmiştir. Türkiye ve Avrupa genelinde bir çok ülkeden 2.100'ü aşkın personeli vardır.

SunExpress Antalya'dan sağlanan dış hat operasyonlarında Almanya'nın 21, Avusturya'nın 2, İsçivre'nin 2 kentine ve Lüksemburg'a tarifeli ve chater uçuşlar gerçekleştirmiştir.

Türkiye'nin 13 kentine uçuş düzenleyen SunExpress İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan Birleşik Krallık, Yunanistan, İsviçre, Avusturya ve Almanya'ya da uçuşlar düzenliyor.