THY - Türk Hava Yolları

THY

THY Online İşlemler

THY Müşteri Hizmetleri

THY İletişim

Türk Hava Yolları – THY

Turkish Airlines

“Hava Yolları Devlet İşletmesi” 20 Mayıs 1933 tarihinde Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak kurulmuş 21 Mayıs 1955 tarihinde 6623 sayılı kanunla “Devlet Hava Yolları Umu Müdürlüğü” ismi kaldırılarak bugünkü ismi ile Türk Hava Yolları olmuştur.

Türk Hava Yolları’nda İlk İdare Meclisi’nde Başkanlık görevi Rıza Çerçel aittir. Üyeleri ise Osman Nebioğlu ve Semih Sipahioğlu’dur.

Türk Hava Yolları’nda 12 Şubat 1947 tarihinde Devlet Hava yolları pilotları olan Adil Gözender ve Orhan Ayata’nın yönetimi ile tescil kodu TC-ABA olan DC-3 uçağı saat 10:00 başlayıp DHY Genel Müdürü Nuri Baykal’ın içerisinde bulunduğu bir heyet ile 2 saat 40 dakika süren Ankara - İstanbul arası aktarmanın ardından uluslar arası ilk sefer olan Atina’ya yol alınmıştır.

1984 yılında 233 sayılı Kanunun yazılı olan Kararnamesi ile Türk Hava Yolları 60 Milyar TL sermayesiyle Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsüne geçmiş A310 tipi uçakların filoya dahil edilmesi sonucunda 1985 yılında ilk Uzak Doğu ve ötesi uçuşlar yapılmaya başlanmıştır.

1990 yılında 700 Milyar TL’lik sermayeye ulaşan Türk Hava Yolları Kamu Ortaklığı İdaresine bağlanmış günümüz itibari ile T.C Özelleştirme İdaresi Bakanlığı’na bağlı olan Türk Hava Yolları’nın 2006 Mayıs ayı itibari ile yeni bir halka arz ile değişmiş, hisselerinin %53,57’lik kısmını IMKB’de işlem görür hale getirmiştir. Kalan %46,43’lük pay ise halen günümüzdeki T.C Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na aittir.

2006 yılında Türk Hava Yollarının Teknik Anonim adı altındaki bakım ünitesi %100 sermaye ile THY A.O.’ya ait olarak ayrı bir yapı halinde dahil edilmiş yaklaşık 15.737 kişilik bir iş gücüne sahiptir.

Türk Hava Yolları’nın merkezi Yeşilköy’de bulunan Atatürk Havalimanı olup Ankara’da da dağıtıcı özelliği bulunan Esenboğa Uluslararası Havalimanı’nda bulunmaktadır.
Türk Hava Yolları Türkiye’nin ulusal hava yolu şirketidir. Uçuş ağı ise Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey-Güney Afrika, Avrupa, Kuzey-Güney Amerika’yı kapsamaktadır.

2011 yılında Türk Hava Yolları’nda 32.621.641 yolcu bulunmuştur. Türk Hava Yolları Borsa İstanbul’da THYAO kodu ile işlem görmektedir.

Antalya merkezli SunExpress Havayolunda Lufthansa ile %50-%5- ortaklık ve Saraybosna merkezli B&H Havayollarının %49 ortaklığı vardır.
Ankara merkezli AnadoluJet Havayolu markasının da sahibidir.

Türk Hava Yolları 2014 Temmuz ayı itibari ile filosunun 252’si yolcu, 9 kargo uçağı olmak üzere 260 uçak sayısına ulaşmıştır.
Sahip olduğu filonun ortalama yaşı ise 6,6’dır.

Sponsorluklar:

THY FC Barcelona, Manchester United ve Shakhtar Donetsk gibi dünya devi futbol klüpleri ile sponsorluk yapmıştır.
THY sözleşmeler doğrultusunda FC Barcelona, Manchester United ve Shakhtar Donetsk klüplerinin resmi havayolu taşıyıcısı olmuştur.

THY Türkiye’de ise Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Yunanistan Basketbol Ligi takımlarından Maroussi B.C’nin sponsoru olmuştur.
Avrupa Basketbol Ligi’nde sponsor olarak Turkish Airlenes Euroleague adı verilmiştir.
THY Kobe Bryant, Lionel Messi, Caroline Wozniacki, Youssou N’Dour, Kıvanç Tatlıtuğ gibi isimleri reklam filmlerinde rol vermiştir.

Türk Hava Yolları gerçekleştirdiği sponsorluklar ile Avrupa’daki etkinliğini arttırmış ve 2010 yılında şirketler sıralamasında ilk 3’ girmiştir.