Pegasus - FLYPGS

Pegasus

Pegasus Online İşlemler

Pegasus Müşteri Hizmetleri

Pegasus İletişim

PEGASUS

Pegasus Hava Yolları İstanbul/Türkiye merkezli bir havayolu şirketidir. Herkesin hava yolları ile yolculuk yapma hakkına sahip olduğuna inanan Pegasus, bu isteğini gerçekleştirmek ve herkesi havayolları ile seyehat ettirmek için yüksek fiyat olmadan hem modeli hem misafirliği ile müşterilere uygun fiyatlı yeni uçakları ile seyehat etme imkanı sağlıyor. Pegasus Türkiye'nin öncelik verdiği ilk düşük maaliyetli havayoludur.

1990 yılında Aer Lingsus, Silkar Yatırım ve Net Holding'in ortaklığı ile İstanbul'da kurulan Pegasus, havacılık sektörlerinde charter uçuşları ile yerini almıştır. 2005 yılında Esas Holding A.Ş Şevket Sabancı ve ailesi tarafından satın alınan Pegasus Kasım ayında ise iç hatlar tarifeleri ile seferlere başlamıştır. Türkiyede'de faaliyet gösterenler arasında Pegasus 4. sırada yerini almıştır.

Ali Sabancı'nın görev yaptığı Yönetim Kurulu Başkanlığı'nda Pegasus Genel Müdürlük görevinde Sertaç Haybat bulunmaktadır.

Web sitesi üzerinden Türkiye seferleri hareket saatlerini yayınlayan ilk havayolu şirketi olan Pegasus Havayolları 2005 Aralık ayından itibaren uçuşlarının performans bilgilerinin de bulunduğu web sitesi üzerinden müşterilerine hizmet vermektedir.

2012 yılında misafirlik oranı %92.1'lik ortalaması ile zamanında uçuşları ile gidecekleri yere ulaştırmıştır.

Orta Doğu, Rusya, Avrupa, Kafkaslar'a kadar uzanan Pegasus Havayolları geniş bir rotaya sahiptir. Yurt dışında 43 yurt içinde 29 olmak üzere toplamda 30 ülke ve 72 noktaya tarifeli sefer gerçekleştirmiştir.

2012 yılında Official Airline Guide (OAG) raporundaki koltuk sayıları baz alınarak yaptığı araştırmanın sıralamasına göre Avrupa'nın en büyük 25 havayolu şirketi arasında Pegasus "Avrupa'nın En Hızlı Büyüyen Havayolu" olarak adlandırılmıştır.

2012 yılında Airbus firması ile imzalanan teslim tarihinin yaklaşık 12 milyar dolar olan 25 adet ve opsiyonu ile toplam 100 uçaklık filo sapirişi ile Türk Sivil Havacılık tarihinde tek seferde verilmiş en büyük uçak siparişi olarak imzasını atmıştır.

Hisselerinin %34,5'lik kısmıile Pegasus Havayolları 26 Nisan 2013 tarihinde Borsa İstanbul'da "PGSUS" kodu ile halka sunulmuştur.

2013 yılının ilk 7 ayında yurt dışında : Barselona, Doha, Saraybosna, Belgrad ve Tiran olmak üzere 5 uçuş noktası, yurt içinde ise ilk 3 ayda Muş, Denizli, Zafer, Kahramanmaraş, Amasya(Merzifon), Nevşehir olmak üzere 6 yeni uçuşu ile uçuş ağına Pegasus katılmıştır.

Pegasus yurt dışında KKTC'de dahil olmak üzere 43, yurtiçinde ise 29 noktaya toplamda 30 ülke ve 72 noktaya uçuş yapmaktadır.